Development (trunk) - en to es translation catalogue (226 entries)

en: %s &#8212; attempt to use Windows Media Player for users of Windows (<code>0</code> or <code>1</code>)
es: %s &#8212; intentar utilizar Windows Media Player; para los usuarios de Windows (<code>0</code> o <code>1</code>)

en: %s &#8212; automatically start playing (<code>0</code> or <code>1</code>)
es: %s &#8212; iniciar automáticamente la reproducción (<code>0</code> o <code>1</code>)

en: %s &#8212; automatically start playing (<code>0</code> or <code>1</code>), defaults to 0
es: %s &#8212; reproducir automáticamente (<code>0</code> o <code>1</code>), por defecto es 0

en: %s &#8212; button/text color in hex
es: %s &#8212; color del botón/texto en hex

en: %s &#8212; height in pixels
es: %s &#8212; alto en píxeles

en: %s &#8212; loop playback (<code>0</code> or <code>1</code>)
es: %s &#8212; volver a reproducir al terminar (<code>0</code> o <code>1</code>)

en: %s &#8212; player border color in hex
es: %s &#8212; color del borde del reproductor en hex

en: %s &#8212; player color in hex
es: %s &#8212; color del reproductor en hex

en: %s &#8212; player control bar background color in hex
es: %s &#8212; color de fondo la barra de control del reproductor en hex

en: %s &#8212; player fill color in hex
es: %s &#8212; color de relleno del reproductor en hex

en: %s &#8212; player icon/text color in hex
es: %s &#8212; color del icono/texto del reproductor en hex

en: %s &#8212; player icon/text hover color in hex
es: %s &#8212; color resaltado del icono/texto del reproductor en hex

en: %s &#8212; player video background color in hex
es: %s &#8212; color de fondo del reproductor de vídeo en hex

en: %s &#8212; seekbar color in hex
es: %s &#8212; color de la barra de búsqueda en hex

en: %s &#8212; show a border or not (<code>0</code> or <code>1</code>)
es: %s &#8212; mostrar o no un borde (<code>0</code> o <code>1</code>)

en: %s &#8212; show fullscreen button (<code>0</code> or <code>1</code>)
es: %s &#8212; mostrar botón de pantalla completa (<code>0</code> o <code>1</code>)

en: %s &#8212; show related video (<code>0</code> or <code>1</code>)
es: %s &#8212; mostrar vídeos relacionados (<code>0</code> o <code>1</code>)

en: %s &#8212; show related videos, URL, embed details, etc. at the end of playback (<code>0</code> or <code>1</code>)
es: %s &#8212; mostrar vídeos relacionados, URL, detalles de incrustación, etc. al final de la reproducción (<code>0</code> o <code>1</code>)

en: %s &#8212; show uploader's picture (<code>0</code> or <code>1</code>)
es: %s &#8212; mostrar la imagen de quien lo subió (<code>0</code> o <code>1</code>)

en: %s &#8212; show video author (<code>0</code> or <code>1</code>)
es: %s &#8212; mostrar el autor del vídeo (<code>0</code> o <code>1</code>)

en: %s &#8212; show video details (<code>0</code> or <code>1</code>), defaults to 1
es: %s &#8212; mostrar los detalles del vídeo (<code>0</code> o <code>1</code>), por defecto es 1

en: %s &#8212; show video title (<code>0</code> or <code>1</code>)
es: %s &#8212; mostrar el título del vídeo (<code>0</code> o <code>1</code>)

en: %s &#8212; the URL to the placeholder image, defaults to the same URL as the video file but <code>.jpg</code> instead of <code>.mov</code>
es: %s &#8212; la URL a la imagen marcador, por defecto será la misma URL que la del vídeo, pero con <code>.jpg</code> en lugar de <code>.mov</code> al final

en: %s &#8212; the URL to the preview image, defaults to the same URL as the video file but <code>.jpg</code> instead of <code>.flv</code>
es: %s &#8212; la URL de la imagen de previsualización, por defecto será la misma URL que la del vídeo, pero terminando en <code>.jpg</code> en lugar de en <code>.flv</code>

en: %s &#8212; toolbar background color in hex
es: %s &#8212; color de fondo de la barra de herramientas en hex

en: %s &#8212; toolbar glow color in hex
es: %s &#8212; color principal de la barra de herramientas en hex

en: %s &#8212; use click-to-play placeholder image (<code>0</code> or <code>1</code>), defaults to 0
es: %s &#8212; utilizar pinchar-para-reproducir como imagen marcador (<code>0</code> o <code>1</code>), por defecto es 0

en: %s &#8212; volume percentage, defaults to <code>100</code>
es: %s &#8212; porcentaje de volumen, por defecto es de <code>100</code>

en: %s &#8212; width in pixels
es: %s &#8212; ancho en píxeles

en: 2 (Kitchen Sink Toolbar)
es: 2 (Barra Kitchen Sink)

en: 3D Pixel Style
es: Estilo Píxel 3D

en: <a href="%1$s">JW's FLV Media Player</a> is covered by the <a href="%2$s">Creative Commons Noncommercial<br />license</a> which means you cannot use it on a <a href="%3$s">commercial website</a>.
es: <a href="%1$s">JW's FLV Media Player</a> está cubierto por la <a href="%2$s">Licencia Creative Commons Noncommercial<br /></a> lo que significa que no podrá utilizarlo en un <a href="%3$s">sitio comercial</a>.

en: <strong><a href="%1$s">Geoff Stearns</a></strong> for writing <a href="%2$s">QTObject</a> which is used to embed Quicktime videos.
es: <strong><a href="%1$s">Geoff Stearns</a></strong> por escribir <a href="%2$s">QTObject</a>, que se utiliza para incrustar vídeos de Quicktime.

en: <strong><a href="%1$s">Jeroen Wijering</a></strong> for writing the <a href="%2$s">JW FLV Media Player</a> which is used for FLV playback.
es: <strong><a href="%1$s">Jeroen Wijering</a></strong> por escribir el <a href="%2$s">JW FLV Media Player</a> que se utiliza para la reproducción de vídeos FLV.

en: <strong><a href="%1$s">Mark James</a></strong> for creating the <a href="%2$s">Silk icon pack</a>. This plugin uses at least one of the icons from that pack.
es: <strong><a href="%1$s">Mark James</a></strong> por crear el <a href="%2$s">Silk icon pack</a>. Este plugin utiliza al menos uno de los iconos de ese pack.

en: <strong><a href="%1$s">Ozh</a></strong> for writing his <a href="%2$s">Liz Comment Counter</a> plugin which introduced me to Farbtastic and provided me with some Javascript to base my color picker and color preset code on.
es: <strong><a href="%1$s">Ozh</a></strong> por escribir su plugin <a href="%2$s">Liz Comment Counter</a>, que me introdujo a Farbtastic y me proporcionó algo de Javascript para realizar mi selector de colores.

en: <strong><a href="%1$s">Steven Wittens</a></strong> for writing <a href="%2$s">Farbtastic</a>, the fantastic Javascript color picker used in this plugin.
es: <strong><a href="%1$s">Steven Wittens</a></strong> por escribir <a href="%2$s">Farbtastic</a>, el fantástico selector de color en Javascript que utiliza este plugin.

en: <strong><a href="%s">Andrew Ozz</a></strong> for helping me out with some TinyMCE-related Javascript and in turn saving me a ton of time.
es: <strong><a href="%s">Andrew Ozz</a></strong> por ayudarme con algo del Javascript relacionado con TinyMCE, lo que me ahorró muchísimo tiempo.

en: <strong>Belorussian:</strong> %s
es: <strong>Bielorruso:</strong> %s

en: <strong>Brazilian Portuguese:</strong> %s
es: <strong>Portugués Brasileño:</strong> %s

en: <strong>Chinese:</strong> %s
es: <strong>Chino:</strong> %s

en: <strong>Danish:</strong> %s
es: <strong>Danés:</strong> %s

en: <strong>Dutch:</strong> %s
es: <strong>Holandés:</strong> %s

en: <strong>French:</strong> %s
es: <strong>Francés:</strong> %s

en: <strong>Hungarian:</strong> %s
es: <strong>Húngaro:</strong> %s

en: <strong>Italian:</strong> %s
es: <strong>Italiano:</strong> %s

en: <strong>NOTE:</strong> Ignore the warning message. This plugin adds support for the WordPress.com so it <strong>will</strong> work on your blog.
es: <strong>NOTA:</strong> Ignore el mensaje de aviso. Este plugin añade soporte para WordPress.com por lo que <strong>deberá</strong> funcionar en su blog.

en: <strong>Russian:</strong> %s
es: <strong>Ruso:</strong> %s

en: <strong>Spanish:</strong> %s
es: <strong>Español:</strong> %s

en: <strong>Viper's Video Quicktags</strong> requires WordPress 2.8 or newer. Please <a href="%1$s">upgrade</a>! By not upgrading, your blog is <a href="%2$s">likely to be hacked</a>.
es: Esta versión de <strong>Viper's Video Quicktags</strong> requiere de WordPress 2.8 o superior. Por favor <a href="%1$s">actualice</a> o utilice la <a href="%2$s">versión antigua</a> de este plugin.

en: A <a href="%1$s">query-string style</a> list of <a href="%2$s">additional parameters</a> to pass to the player. Example: %3$s
es: Es una lista, <a href="%1$s">con formato cadena de consulta (query-string)</a>, de <a href="%2$s">parámetros adicionales</a> que se le pasarán al reproductor. Ejemplo: %3$s

en: Additional Settings
es: Configuraciones Adicionales

en: Advanced Parameters
es: Parámetros Avanzados

en: Advanced Settings
es: Opciones Avanzadas

en: All of these video formats only support the following:
es: Todos esos formatos de vídeo solo soportan los siguientes códigos:

en: Allow fullscreen
es: Permitir pantalla completa

en: An invalid %s shortcode format was used. Please check your code.
es: Se ha usado un formato %s invalido de código abreviado. Por favor, revise su código.

en: Any value that is not entered will fall back to the default.
es: Cualquier valor no introducido volverá a su configuración inicial.

en: Are you running Firefox and AdBlock? AdBlock and certain block rules can prevent some videos, namely YouTube-hosted ones, from loading. Disable AdBlock or switch to <a href="%s">AdBlock Plus</a>.
es: ¿Está ejecutando Firefox y AdBlock? AdBlock y ciertas reglas pueden impedir que algunos vídeos, del tipo Youtube, carguen correctamente. Desactive AdBlock o cambie a <a href="%s">AdBlock Plus</a>.

en: Are you running Firefox and AdBlock? AdBlock and certain block rules can result in the videos, namely YouTube-hosted ones, not loading. Disable AdBlock or switch to <a href="%s">AdBlock Plus</a>.
es: ¿Está ejecutando Firefox y AdBlock? AdBlock y ciertas reglas de bloqueo pueden impedir que ciertos vídeos, del tipo Youtube, se carguen correctamente. Desactive AdBlock o cambie a <a href="%s">AdBlock Plus</a>.

en: Are you sure you want to reset this tab's settings to the defaults?
es: ¿Está seguro de reestablecer la configuración de esta pestaña a sus valores iniciales?

en: Attempt to use Windows Media Player for regular video file playback for Windows users
es: Intentar utilizar Windows Media Player para reproducir vídeos habituales en los usuarios con Windows

en: Autoplay video (not recommended)
es: Autoreproducción (no recomendado)

en: Bekle (Overlay)
es: Bekle (Sobrepuesto)

en: Border Color
es: Color del borde

en: Button/Text Color
es: Color del Botón/Texto

en: Byline
es: Subtítulo

en: Center
es: Centro

en: Cheatin&#8217; uh?
es: ¿Haciendo trampas?

en: Click here to view the embedded video.
es: Pinche aquí para ver el vídeo

en: Click on a question to see the answer or click this text to expand all answers.
es: Pinche sobre una pregunta para ver su respuesta, o bien pinche sobre este texto para expandirlas todas.

en: Click the above links to switch between tabs.
es: Pinche sobre los enlaces de arriba para cambiar entre pestañas.

en: Color Presets
es: Colores predeterminados

en: Control Bar Background Color
es: Color de fondo de la barra de control

en: Control Panel
es: Panel de Control

en: Credits
es: Créditos

en: Custom CSS
es: CSS personalizado

en: Dark Blue
es: Azul oscuro

en: Dark Grey
es: Gris oscuro

en: Default
es: Por defecto

en: Default (Blue)
es: Por defecto (azul)

en: Default Height
es: Alto por defecto

en: Default Width
es: Ancho por defecto

en: Dimensions
es: Dimensiones

en: Do you agree to the Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported license? A link to it can be found to the left.
    
    In short though, you cannot use JW's FLV Media Player on a commercial site without purchasing a commercial license.
es: ¿Está de acuerdo con la licencia Creative Commons Reconocimiento-No comercial-Compartir bajo la misma licencia 3.0 Unported? Puede encontrarse un enlace a ella en la izquierda.
    
    En pocas palabras, no podrá utilizar JW's FLV Media Player en un sitio comercial sin haber comprado una licencia comercial.

en: Dynamic QTObject Loading
es: Carga dinámica QTObject

en: Embed a Flash Video (FLV) file
es: Incrustar un archivo de Flash Video (FLV)

en: Embed a Quicktime video file
es: Incrustar un archivo de vídeo Quicktime

en: Embed a generic video file
es: Incrustar un archivo de vídeo genérico

en: Embed a video from Blip.tv
es: Incrustar un vídeo de Blip.tv

en: Embed a video from DailyMotion
es: Incrustar un vídeo de DailyMotion

en: Embed a video from Flickr Video
es: Incrustar un vídeo de Flickr Video

en: Embed a video from Google Video
es: Incrustar un vídeo de Google Video

en: Embed a video from IFILM/Spike.com
es: Incrustar un vídeo de IFILM/Spike.com

en: Embed a video from Metacafe
es: Incrustar un vídeo de Metacafe

en: Embed a video from MySpace
es: Incrustar un vídeo de MySpace

en: Embed a video from Veoh
es: Incrustar un vídeo de Veoh

en: Embed a video from Viddler
es: Incrustar un vídeo de Viddler

en: Embed a video from Vimeo
es: Incrustar un vídeo de Vimeo

en: Embed a video from YouTube
es: Incrustar un vídeo de Youtube

en: Embedding Quiktime and other regular video files is a major pain in the ass and it's incredibly hard to get it to work in all browsers and operating systems. I <strong>strongly</strong> suggest converting the video to <a href="%1$s">Flash Video</a> format or even <a href="%2$s">H.264</a> format and then using the Flash Video (FLV) embed type. There are free converters out there for both formats and doing so will create a much better experience for your visitors.
es: Incrustar Quiktime y algunos otros vídeos es una verdadera complicación y es increíblemente difícil conseguir que funcione en todos los navegadores y sistemas operativos. Recomiendo <strong>encarecidamente</strong> convertir el vídeo a formato <a href="%1$s">Flash Video</a> o, incluso a formato <a href="%2$s">H.264</a>, y luego utilizar la incrustación de archivos del tipo Flash Video (FLV). Existen conversores gratuitos para ambos formatos y haciendo esto creará una mejor experiencia para sus visitantes.

en: Enable HD video by default (not to be confused with &quot;HQ&quot; which can't be enabled by default and not all videos are avilable in HD)
es: Activar vídeo HD por defecto (no confundir con &quot;HQ&quot; que no puede ser activado por defecto y no todos los vídeos están disponibles en HD)

en: Everyone who has provided bug reports and feature suggestions for this plugin.
es: A todos los que han proporcionado información sobre fallos y mejoras para este plugin.

en: Everyone who's helped create <a href='%s'>WordPress</a> as without it and it's excellent API, this plugin obviously wouldn't exist.
es: A todos los que ayudaron a crear <a href='%s'>WordPress</a> sin el cual, y su excelente API, este plugin obviamente no existiría.

en: Example:
es: Ejemplo:

en: Feed Text
es: Texto en Feeds

en: Fill Color
es: Color de relleno

en: Float Left
es: Flotar a la izquierda

en: Float Right
es: Flotar a la derecha

en: Float only YouTube videos to the left: %s
es: Hacer que sólo los vídeos de Youtube floten en la izquierda: %s

en: Fuschia
es: Fucsia

en: Generic Video File
es: Archivo de vídeo genérico

en: Give a red border to all videos: %s
es: Poner un borde rojo a todos los vídeos: %s

en: Green
es: Verde

en: Help
es: Ayuda

en: Here are five common causes:
es: Existen varias causas posibles:

en: How can I change the size, colors, etc. for a specific video?
es: ¿Cómo puedo cambiar el tamaño, los colores, etc. de un vídeo en concreto?

en: How can I embed a generic Flash file or a video from a website this plugin doesn't support?
es: ¿Cómo puedo incrustar un archivo genérico de Flash o un vídeo de un sitio que este plugin no soporta directamente?

en: I may have just never heard of the site. Please make a thread on <a href='%s'>my forums</a> with an example link to a video on the site and I'll take a look at it.
es: Puede que nunca haya oído hablar de ese sitio. Por favor, cree un mensaje de discusión en <a href='%s'>mis foros</a> que incluya un enlace hacia un vídeo del sitio y le echaré un vistazo.

en: Icon/Text Color
es: Color del Icono/Texto

en: Icon/Text Hover Color
es: Color principal del Icono/Texto

en: If you don't know what you're doing, you can safely ignore this section.
es: Si no sabe lo que está haciendo, puede ignorar tranquilamente esta sección.

en: If you'd like to use this plugin in another language and have your name listed here, just translate the strings in the provided <a href="%1$s">template file</a> located in this plugin's &quot;<code>localization</code>&quot; folder and then <a href="%2$s">send it to me</a>. For help, see the <a href="%3$s">WordPress Codex</a>.
es: Si quiere utilizar este plugin en otro idioma y ver su nombre aquí reflejado, tan sólo tendrá que traducir las cadenas de texto provistas en el <a href="%1$s">fichero de plantilla</a> que se encuentra en la carpeta &quot;<code>localization</code>&quot; de este plugin y luego <a href="%2$s">enviármelo</a>. Para obtener ayuda, revise el <a href="%3$s">Codex de WordPress</a>.

en: It's a quick and easy way to control the look of videos posted on your site without having to go in and edit the <code>style.css</code> file. Just enter some CSS of your own into the box and it will be outputted in the header of your theme.
es: Es una forma rápida y fácil de controlar como será el aspecto de los vídeos mostrados en su blog sin tener que editar el fichero <code>style.css</code>. Tan sólo ha de introducir algo de CSS personal en el cuadro y éste será puesto en la cabecera de su theme.

en: Keep Aspect Ratio?
es: ¿Mantener la proporción?

en: Left
es: Izquierda

en: Light Blue
es: Azul claro

en: Lime
es: Lima

en: Loading...
es: Cargando...

en: Loop video playback
es: Volver a reproducir automáticamente al terminar

en: Maintain aspect ratio
es: Mantener proporciones

en: Media Type
es: Tipo de Medio

en: Miscellaneous
es: Miscelánea

en: Modieus (Stylish)
es: Modieus (elegante)

en: Modieus (Stylish) Slim
es: Modieus (elegante) esbelto

en: No URL or video ID was passed to the %s BBCode
es: No se ha proporcionado una URL o un ID de vídeo al %s BBCode

en: No URL was passed to the %s BBCode
es: No se ha pasado una URL al %s BBCode

en: On-Screen Info
es: Información en pantalla

en: Only load the Javascript file if it's needed. Disable this to post Quicktime videos in the sidebar text widget.
es: Solo carga el archivo Javascript si es necesario. Desactivar para poder poner vídeos tipo Quicktime en el widget de marco de texto.

en: Optionally enter some custom text to show in your feed in place of videos (as you can't embed videos in feeds). If left blank, it will default to:<br />%s
es: Opcionalmente puede introducir aquí el texto que se mostrará en sus Feeds en lugar del vídeo (ya que no pueden incrustarse vídeos en los feeds). Si se deja en blanco, mostrará por defecto:<br />%s

en: Orange
es: Naranja

en: Other
es: Otros

en: Pick a color
es: Eligir un color

en: Pink
es: Rosa

en: Please <a href="%1$s">enable Javascript</a> and <a href="%2$s">Flash</a> to view this %3$s video.
es: Por favor, <a href="%1$s">active Javascript</a> y <a href="%2$s">Flash</a> para poder ver el vídeo %3$s.

en: Please consider using a browser other than Internet Explorer though. Due to limitations with your browser, these configuration pages won't be as full featured as if you were using a brower such as <a href="%1$s">Firefox</a> or <a href="%2$s">Opera</a>. If you switch, you'll be able to see the video preview update live as you change <strong>any</strong> option (rather than just a very limited number options) and more.
es: Por favor, considere el utilizar un navegador distinto de Internet Explorer. Debido a las limitaciones de su navegador, estas páginas de configuración no tendrán tantas opciones como  las que obtendrá al utilizar un navegador como <a href="%1$s">Firefox</a> u <a href="%2$s">Opera</a>. Si cambia, será capaz de previsualizar al momento cada cambio realizado por  <strong>cualquier</strong> opción (en lugar de un número muy limitado de opciones) y mucho más.

en: Please enter the URL at which the video can be viewed.
es: Por favor, introduzca la URL en la que el vídeo puede verse.

en: Please enter the URL to the %1$s file.
es: Introduzca la URL para el archivo %1$s.

en: Please enter the WordPress.com-style embed tag for the Blip.tv video. See <a href='%s'>Help</a> for details. In the future, you don't need to actually open this window &#8212; you can just paste directly into the editor.
es: Por favor, introduzca la etiqueta de incrustación con estilo WordPress.com para el vídeo de Blip.tv. Revise la <a href='%s'>ayuda</a> para más detalles. En el futuro no tendrá que abrir esta ventana &#8212; podrá pegar directamente dentro del editor.

en: Please enter the WordPress.com-style embed tag for the Viddler video. See <a href='%s'>Help</a> for details. In the future, you don't need to actually open this window &#8212; you can just paste directly into the editor.
es: Por favor, introduzca la etiqueta de incrustación con estilo WordPress.com para el vídeo de Viddler. Revise la <a href='%s'>Ayuda</a> para más detalles. En el futuro no tendrá que abrir esta ventana &#8212; podrá pegar directamente dentro del editor.

en: Portrait
es: Retrato

en: Preview
es: Previsualizar

en: Preview URL
es: Previsualizar URL

en: Purple
es: Morado

en: Reset Tab To Defaults
es: Reestablecer esta pestaña a sus valores originales

en: Right
es: Derecha

en: Ruby Red
es: Rojo rubí

en: Save Changes
es: Grabar cambios

en: Seekbar Color
es: Color de la barra de búsqueda

en: Set the defaults for this video type here. All of these settings can be overridden on individual embeds. See the <a href="%s">Help section</a> for details.
es: Establezca aquí los valores por defecto para este tipo de vídeo. Todas estas configuraciones pueden ser luego sobreescritas en cada incrustación individual. Revise la  <a href="%s">sección de ayuda</a> para obtener más detalles.

en: Settings
es: Opciones

en: Settings for this tab reset to defaults.
es: La configuración de esta pestaña se ha reestablecido a sus valores iniciales.

en: Show Buttons In Editor On Line Number
es: Mostrar los botones dentro del editor en la línea número

en: Show Editor Button?
es: ¿Mostrar botón en el editor?

en: Show border
es: Mostrar el borde

en: Show fullscreen button
es: Mostrar el botón de pantalla completa

en: Show related videos
es: Mostrar vídeos relacionados

en: Show the search box
es: Mostrar la casilla de búsqueda

en: Show the video title and rating
es: Mostrar el nombre y la calificación del vídeo

en: Show video details at the end of playback (related videos, embed code, etc.)
es: Mostrar detalles al final de la reproducción (vídeos relacionados, códigos de incrustación, etc.)

en: Since the URL to a video on Blip.tv has nothing in common with the embed URL, you must use WordPress.com-style format. Go to the video on Blip.tv, click on the yellow &quot;Share&quot; dropdown to the right of the video and select &quot;Embed&quot;. Next select &quot;WordPress.com&quot; from the &quot;Show Player&quot; dropdown. Finally press &quot;Go&quot;. You can paste that code directly into a post or Page and it will embed the video.
es: Ya que la URL de un vídeo en Viddler no tiene nada en común con la URL de incrustación, deberá utilizar el formato de estilo WordPress.com. Vaya al vídeo en Blip.tv, pinche sobre el desplegable amarillo &quot;Share&quot; a la derecha del vídeo, y seleccione &quot;Embed&quot;. Luego elija &quot;WordPress.com&quot; de la lista &quot;Show Player&quot;. Por último, pinche sobre &quot;Go&quot;. Puede pegar directamente ese código en una entrada o en una página para incrustar el vídeo.

en: Since the URL to a video on Viddler has nothing in common with the embed URL, you must use WordPress.com-style format. Go to the video on Viddler, click the &quot;Embed This&quot; button below the video, and then select the WordPress.com format. You can paste that code directly into a post or Page and it will embed the video.
es: Ya que la URL de un vídeo en Viddler no tiene nada en común con la URL de incrustación, deberá utilizar el formato de estilo WordPress.com. Vaya al vídeo de Viddler, pinche sobre &quot;Embed This&quot; (botón bajo el vídeo), y seleccione el formato WordPress.com. Puede pegar directamente ese código en una entrada o en una página para incrustar el vídeo.

en: Since the WordPress.com shortcode format is used for embedding Viddler videos, there are no customizable parameters for the Viddler shortcode. The WordPress.com shortcode must be used as the URL of the video and the video's embed URL share nothing in common.
es: Ya que se utiliza el formato de código abreviado de WordPress.com, no hay parámetros personalizables para el código abreviado de Viddler. El código abreviado de WordPress.com se usará como la URL del vídeo y ésta no tiene nada en común con la URL de incrustación.

en: Skin
es: Carátula

en: Some examples:
es: Algunos ejemplos:

en: Sorry, but the only format that is supported for Blip.tv is the WordPress.com-style format. You can find it at Share -&gt; Embed -&gt; WordPress.com.
es: Lo siento, pero el único formato que soporta Blip.tv es el de estilo tipo WordPress.com. Puede encontrarlo en Share -&gt; Embed -&gt; WordPress.com.

en: Sorry, but the only format that is supported for Viddler is the WordPress.com-style format rather than the URL. You can find it in the &quot;Embed This&quot; window.
es: Lo siento, pero el único formato que soporta Viddler es el de estilo tipo WordPress.com en lugar de la URL. Puede encontrarlo en la ventana &quot;Embed This&quot;.

en: Stage6 is no more, so this Stage6-hosted video cannot be displayed.
es: Stage6 dejó de existir, por lo que los vídeos de Stage6 no podrán ser mostrados.

en: The authors of and contributors to <a href="%s">SWFObject</a> which is used to embed the Flash-based videos.
es: Los autores y los colaboradores de <a href="%s">SWFObject</a>, que se utiliza para incrustar los archivos de vídeo de tipo Flash.

en: The authors of and contributors to <a href="%s">jQuery</a>, the awesome Javascript package used by WordPress.
es: Los autores y colaboradores de <a href="%s">jQuery</a>, el increíble paquete de Javascript que utiliza WordPress.

en: The default dimensions for this video type can be set on this plugin's <a href='%s'>settings page</a>. However, you can set custom dimensions for this one particular video here:
es: Las dimensiones por defecto para este tipo de vídeo pueden establecerse en la <a href='%s'>página de configuración</a> de este plugin. No obstante, puedes establecer aquí unas dimensiones personalizadas para este vídeo en particular:

en: The default preview video is the most recent featured video on YouTube. You can paste in the URL to a FLV file of your own if you wish.
es: La previsualización del vídeo es la característica más reciente de Youtube. Puedes introducir la URL de un vídeo FLV de tu propiedad si lo deseas.

en: The following people have been nice enough to translate this plugin into other languages:
es: Las siguientes personas han sido muy amables en traducir este plugin a otros idiomas:

en: The results of embedding a Quicktime video can very widely depending on the user's computer and what software they have installed, but if you must embed a Quicktime video here are the parameters:
es: Los resultados de incrustar un vídeo en formato Quicktime pueden variar mucho, dependiendo del ordenador del usuario y del software que tenga instalado, pero si necesita incrustar un vídeo en formato Quicktime estos son los parámetros:

en: The results of embedding a generic video can very widely depending on the user's computer and what software they have installed, but if you must embed a generic video here are the parameters:
es: Los resultados de incrustar un vídeo en formato genérico pueden variar mucho, dependiendo del ordenador del usuario y del software que tenga instalado, pero si necesita incrustar un vídeo en formato genérico estos son los parámetros:

en: The website may be too small, fringe case, etc. to be worth supporting. There's no real point in this plugin adding support for a video site that only one or two people will use.
es: El sitio puede ser demasiado pequeño, particular, etc. para que merezca la pena soportarlo. No es objeto de este plugin el añadir soporte para un sitio de vídeos que solo unas pocas personas utilizan.

en: The website may use an embed URL that has nothing in common with the URL in your address bar. This means that even if you give this plugin the URL to the video, it has no easy way of figuring out the embed URL.
es: El sitio puede estar utilizando una URL de incrustación que no tenga nada que ver con la que se muestra realmente en su barra de direcciones. Esto significa que, incluso si le proporciona esa URL a este plugin, puede que no tenga forma de descubrir la URL de incrustación.

en: There are still red bits (hovering over buttons) in my YouTube embed. What gives?
es: Todavía hay puntos rojos (flotando sobre los botones) en mis incrustaciones de vídeos de Youtube, ¿qué pasa?

en: There's a couple likely reasons:
es: Hay algunas razones posibles:

en: This part of the plugin is fairly buggy as embedding video files is complex.<br />Consider trying TinyMCE's native video embedder instead. <a href='%s'>Why?</a>
es: Esta parte del plugin está bastante llena de errores ya que incrustar archivos de vídeo es complejo.<br />Considere el utilizar la propia función nativa de incrustación de vídeo de TinyMCE. <a href='%s'>¿Por qué?</a>

en: This plugin does have the ability to embed any Flash file though. See the <a href="%s" class="expandolink">Flash shortcode question</a> for details on that.
es: Este plugin tiene la habilidad, no obstante, de incrustar cualquier fichero Flash. Revise <a href="%s" class="expandolink">la respuesta sobre código abreviado de Flash</a> para obtener más detalles.

en: This plugin has a %s shortcode that can be used to embed <strong>any</strong> Flash file. Here is the format:
es: Este plugin tiene el código abreviado %s que puede utilizarse para incrustar <strong>cualquier</strong> archivo Flash. Aquí está el formato:

en: This plugin uses many scripts and packages written by others. They deserve credit too, so here they are in no particular order:
es: Este plugin utiliza muchos scripts y paquetes escritos por otros. Ellos merecen ser nombrados también, por lo que se mostrarán a continuación sin un orden en particular:

en: Title
es: Título

en: Toolbar Background Color
es: Color del fondo de la barra de herramientas

en: Toolbar Glow Color
es: Color resaltado de la barra de herramientas

en: Unable to parse URL, check for correct %s format
es: Ha sido imposible analizar la URL, compruebe el formato %s correcto

en: Unable to parse preview URL. Please make sure it's the <strong>full</strong> URL and a valid one at that.
es: Ha sido imposible analizar la URL. Por favor, asegúrese de que es la URL <strong>completal</strong> y de ésta es válida.

en: Use Custom Colors
es: Utilizar colores personalizaods

en: Video Alignment
es: Alineación del vídeo

en: Video Background Color
es: Color de fondo del vídeo

en: Video File
es: Archivo de vídeo

en: Videos aren't showing up on my blog, only links to the videos are instead. What gives?
es: Los vídeos no se muestran en mi blog; lo único que veo son los enlaces. ¿Qué ocurre?

en: Viper's Video Quicktags Configuration
es: Configuración de Viper's Video Quicktags

en: Want to easily set some custom CSS to control the display of the videos? Then just click this text to expand this option.
es: ¿Quiere establecer fácilmente alguno de los parámetros CSS para controlar la presentación de los vídeos? Entonces pinche sobre este texto para expandir esta opción.

en: What are the available parameters for the %s shortcode?
es: ¿Cuáles son los parámetros disponibles para los códigos abreviados de %s?

en: What are the available parameters for the Metacafe, Blip.tv, IFILM/Spike, and MySpace shortcodes?
es: ¿Cuáles son los parámetros disponibles para los códigos abreviados de Metacafe, Blip.tv, IFILM/Spike y MySpace?

en: What's this &quot;Custom CSS&quot; thing on the &quot;Additional Settings&quot; tab for?
es: ¿Para que sirve esa opción de &quot;CSS Personalizado&quot; al final de la pestaña de &quot;Configuraciones Adicionales&quot;?

en: Where do I get the code from to embed a Blip.tv video?
es: ¿De dónde obtendo el código para incrustar un vídeo de Blip.tv?

en: Where do I get the code from to embed a Viddler video?
es: ¿De dónde obtengo el código para incrustar un vídeo de Viddler?

en: White
es: Blanco

en: Why does your plugin embed Quicktime and other regular video files so poorly? Can't you do a better job?
es: ¿Por qué este plugin incrusta Quicktime y otros vídeos tan pobremente?, ¿no puedes hacer un trabajo mejor?

en: Why doesn't this plugin support a site I want to embed videos from?
es: ¿Por qué este plugin no funciona con cierto sitio del que quiero incrustar vídeos?

en: You can control many thing via the WordPress shortcode system that you use to embed videos in your posts. Shortcodes are similiar to <a href="%s">BBCode</a>. Here are some example shortcodes:
es: Puede controlar muchas cosas mediante el sistema de código abreviado de WordPress. Los códigos abreviados son similares a <a href="%s">BBCode</a>. Aquí se muestran algunos ejemplos:

en: You can enter custom CSS in the box below. It will be outputted after the default CSS you see listed which can be overridden by using %1$s. For help and examples, see the <a href="%2$s">Help</a> tab.
es: Puede introducir CSS personalizado en el recuadro inferior. Saldrá tras el CSS por defecto que puede ver listado y que puede sobreescribirse utilizando %1$s. Para ayuda y ejemplos revise la sección de <a href="%2$s">ayuda</a>.

en: You may have Javascript disabled. This plugin embeds videos via Javascript to ensure the best experience. Please <a href="%s">enable it</a>.
es: Puede que tenga Javascript desactivado. Este plugin incrusta vídeos utilizando Javascript para obtener el mejor resultado. Por favor, <a href="%s">actívelo</a>.

en: You may not have the latest version of Flash installed. Please <a href="%s">install it</a>.
es: No tiene la última versión de Flash instalada. Por favor, <a href="%s">instálela</a>.

en: You will need to press &quot;Save Changes&quot; for these parameters to take effect due to my moderate Javascript skills.
es: Debido a mis conocimientos moderados de Javascript, necesitará pinchar sobre &quot;Guardar cambios&quot; para que estos parámetros tomen efecto.

en: YouTube Preview Image
es: Imagen de previsualización de YouTube

en: YouTube does not provide a method to change that color.
es: YouTube no proporciona ningún método para cambiar ese color.

en: Your theme could be missing <code>&lt;?php wp_head();?&gt;</code> inside of it's <code>&lt;head&gt;</code> which means the required Javascript file can't automatically be added. If this is the case, you may be get an alert window popping when you attempt to view a post with a video in it (assuming your problem is not also #3). Edit your theme's <code>header.php</code> file and add it right before <code>&lt;/head&gt;</code>
es: A su theme puede faltarle <code>&lt;?php wp_head();?&gt;</code> dentro de su sección <code>&lt;head&gt;</code>, lo que significa que el archivo de Javascript necesario no puede ser añadido automáticamente. Si este es el caso, puede que esté obteniendo una ventana con un mensaje de alerta cada vez que intenta ver una entrada que lleva un vídeo incrustado (asumiendo que su problema no es, también, el número 3). Edite el archivo <code>header.php</code> de su theme y añádalo antes de <code>&lt;/head&gt;</code>

en: generic Flash embed
es: incrustar Flash genérico

en: generic video
es: Vídeo genérico

en: pixels
es: píxeles

en: pixels (if you're using the default skin, add 20 to the height for the control bar)
es: píxeles (si utiliza la carátula por defecto, añada 20 a la altura para la barra de control)

en: video file
es: archivo de vídeo
